You are here: A&S Home  /  College Foundation  /  Emeritus Society  /  College Foundation Emeritus Trustees

College Foundation Emeritus Trustees

Chair, Emeritus Society
Brian T. McAnaney '68
Kiawah, N.C.
 

 

Lynn Abramson ’81
Kenneth N. Adatto ’65
Wyatt G. Andrews ’74
David F. Apple, Jr. ’58
Sherrell J. Aston ’64, Med ’68
Paul B. Barringer II '52
Peter Barris, Parent Trustee
Randolph P. Barton ’55
Kenneth L. Bazzle ’54
Trey Beck '93
Margaret Saer Beer '80
Judith L. Biggs, GSAS ’66
John H. Birdsall III ’66
James W. Bradshaw ’71
Lunzy D. Britt ’72
Margaret Ann Brown ’74, Law ’77
Norris A. Broyles, Jr. ’52
J. Stewart Bryan III ’60
Marvin P. Bush '79
Frank K. Bynum '85
Robert Byron '73, Law '76
Ralph W. Callahan, Jr. ’64
A. MacDonald Caputo ’63, Law ’66
Bickerton W. Cardwell, Jr. ’69
Richard F. Carter ’69
Elizabeth G. Cauthen, GSAS ’55
James J. Chaffin, Jr. ’66
Robert W. Clarke ’79
Whittington W. Clement ’70, Law ’74
C. Robert Coates ’66
Charles R. Cory '77, Darden '82, Law '82
Phyllis Coulter '82
David Crowe '75
Roderick H. Cushman ’53
Daryl C. Dance, GSAS ’71
Terrence D. Daniels ’66, Darden ’70
Thompson Dean ’79
Richard K. DeScherer ’66
Miriam Dever, GSAS ’71
Jane DeSimone Dittmar ’78
Everette L. Doffermyre '70, Law '73
C. Gibson Dunn II ’69
H. Mitchell Dunn, Jr. ’54
Charles H. Edwards II ’69
Joseph Erdman ’56
Albert D. Ernest, Jr. ’54
Charles H. Evans, Jr., GSAS ’69, Med ’69
Tom B. Evans, Jr. ’53, Law ’56
Thomas M. Falcey ’69
Charles W. Gamble ’54, Law ’60
Carolyn M. Gatto ’73
David E. Gibson ’62, Law ’65
Jackson B. Gilbert ’53, Law ’56
Kristiane Crane Graham ’79
John F. Grant, '69
Bradley H. Gunter, GSAS ’63, ’69
Christine P. Gustafson ’82
Alexander Hamilton IV ’56
J. Davis Hamlin ’54, Eng ’59
Eugene W. Hansen ’72, Darden ’76
Raymond J. Harbert, Parent Trustee
Lee Burleigh Harper '85

David A. Harrison IV '67, Law '71
A.D. Hart, Jr. ’51
Robert V. Hatcher, Jr. ’53
Kimberley A. Hatchett ’84
Landon Hilliard III ’62
Paul W. Hobby ’82
Elisa J. Holquist ’85
Mansoor Ijaz '82
Clifton C. Inge ’58
Eric P. Johnson ’80
Patricia A. Johnson ’77, Darden ’81
Alan J. Klavans ’61
Donald Laing III ’69
Lemuel Lewis '69, Darden '72
Puttie Loane ’54
Terry J. Lockhart ’74
Charles Longley '65
Mary B. Love '74, Law '78
Thaderine D. MacFarlane, Parent Trustee
Michael A. Mallory, Curry ’80, ’86
Bravitt C. Manley, Jr. ’81, Law ’84
Richard D. Marks ’66
Vincent J. Mastracco, Jr. ’61
Richard A. Mayo ’64, Darden ’68
Brian T. McAnaney '68
J. Huston McCollough II ’73, Darden ’75
Frances Dickinson McMullan ’74
J. Sanford Miller '71
Ed C. Mitchell, Jr. ’63
Calvert S. Moore ’90
P. Clarke Murphy '84
Tammy Snyder Murphy '87
John L. Nau III '68
Jeffrey Nuechterlein '79, Laww '86
Juliana S. O'Reilly '86
M. Gay Outlaw ’81
Richard Payne, Jr. ’70
William R. Piper ’77
H. William Porterfield ’50
Alan Y. Roberts ’64
Timothy B. Robertson '77
Roby Robinson, Jr. ’62
Robert N. Rosen ’69
Donald E. Santarelli, Law ’62
William Scanlan, Jr. ’63
Peter W. Schmidt ’70, Darden ’74
Christian D. Searcy '69
George C. Seward ’33, Law ’36
Stephen P. Smiley ’71
Thomas D. Soutter, ’55, Law ’62
Wallace Stettinius, '55, Darden '59
Jacquelyn E. Stone ’80
B. Scott Teunis ’58, Med ’68
Kathy Thornton-Bias '88
T. Reed Underhill ’66
Jonathan G. Verity ’65
Mary Moncure Watson ’78
Frederick W. Whitridge '54
Sheryl W. Wilbon '88
Nicholas G. Wilson III ’52
Robert F. Wise, Jr. ’69
Anne Lutz Zacharias '77